Vychází nové číslo magazínu Bylinky, dárek pro přepdlatitele...

Brusnice brusinka

Brusnice brusinka

(Vaccinium vitis-idaea)

Brusnice brusinka je jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů a veliký bojovník při onemocnění močového ústrojí. Obsahuje velké množství minerálů pro zdravé svaly a kosti.

Účinky

K léčení se používají listy a plody, které obsahují provitamín A, vitamín C a minerální látky jako je draslík, fosfor, vápník a hořčík. Kombinace vápníku a hořčíku umožňuje správné vstřebávání vápníku do kostí. Hořčík je důležitý pro správný svalový tonus, draslík ovlivňuje zejména funkci srdečního svalu a fosfor zastává nezanedbatelnou úlohu v energetickém metabolismu člověka. Dále obsahují arbutin, flavonoidy, třísloviny a kyseliny. Mají protizánětlivý, desinfekční a svíravý účinek.

Popis

Jde o stálezelený popínavý keřík rostoucí v jehličnatých i smíšených lesích v mírném a chladnějším podnebí. Dosahuje přibližně 40cm výšky, má tmavozelené lesklé listy, kvete drobnými světle růžovými květy tvaru baňky uspořádanými do převislých hroznů a plody jsou mnohosemenné bobule – brusinky červené barvy dozrávající od srpna do října. Listy sbíráme po jednom velmi opatrně, abychom nepoškodili rostlinu v létě nebo v době zralosti plodů na podzim.

Užívání

Sušené listy používáme v lidovém léčitelství pro svůj močopudný a svíravý účinek nejčastěji ve formě výluhu nebo výluhu s krátkým povařením při infekcích močových cest a močového měchýře, ledvinových kamenech, chronickém revmatismu a jako pomocník při léčbě cukrovky. Šťáva z plodů se používá při celkovém nedostatku vitamínů v organismu, při žízni u vysokých horeček, proti průjmům a ke snižování vysokého krevního tlaku. Sušené namleté plody mají výrazný desinfekční a protizánětlivý účinek. Ve farmacii se používají plody příbuzné klikvy a plody brusinky americké. Mají větší plody a vyšší výnos. Používají se na výrobu doplňků stravy při léčbě infekcí močového měchýře a močových cest.

Kontraindikace

I přes svůj nesporný účinek při léčbě ledvinových kamenů a vysokého krevního tlaku, by se čerstvé šťávě měli vyvarovat lidé držící ledvinovou dietu. Také by se neměla používat dlouhodobě.

Tip

Výluh na podporu zdraví močových cest, močového měchýře a proti průjmu: 15g najemno nakrájených listů zalijeme půl litrem vody a 15ml vinného octa. Necháme louhovat 8 hodin, nebo přes noc, při pokojové teplotě. Scedíme a pijeme několikrát denně dle potřeby. Užíváme maximálně měsíc.