Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Brusnice brusinka

(Vaccinium vitis-idaea)

Brusnice brusinka je jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů a veliký bojovník při onemocnění močového ústrojí. Obsahuje velké množství minerálů pro zdravé svaly a kosti.

Účinky

K léčení se používají listy a plody, které obsahují provitamín A, vitamín C a minerální látky jako je draslík, fosfor, vápník a hořčík. Kombinace vápníku a hořčíku umožňuje správné vstřebávání vápníku do kostí. Hořčík je důležitý pro správný svalový tonus, draslík ovlivňuje zejména funkci srdečního svalu a fosfor zastává nezanedbatelnou úlohu v energetickém metabolismu člověka. Dále obsahují arbutin, flavonoidy, třísloviny a kyseliny. Mají protizánětlivý, desinfekční a svíravý účinek.

Popis

Jde o stálezelený popínavý keřík rostoucí v jehličnatých i smíšených lesích v mírném a chladnějším podnebí. Dosahuje přibližně 40cm výšky, má tmavozelené lesklé listy, kvete drobnými světle růžovými květy tvaru baňky uspořádanými do převislých hroznů a plody jsou mnohosemenné bobule – brusinky červené barvy dozrávající od srpna do října. Listy sbíráme po jednom velmi opatrně, abychom nepoškodili rostlinu v létě nebo v době zralosti plodů na podzim.

Užívání

Sušené listy používáme v lidovém léčitelství pro svůj močopudný a svíravý účinek nejčastěji ve formě výluhu nebo výluhu s krátkým povařením při infekcích močových cest a močového měchýře, ledvinových kamenech, chronickém revmatismu a jako pomocník při léčbě cukrovky. Šťáva z plodů se používá při celkovém nedostatku vitamínů v organismu, při žízni u vysokých horeček, proti průjmům a ke snižování vysokého krevního tlaku. Sušené namleté plody mají výrazný desinfekční a protizánětlivý účinek. Ve farmacii se používají plody příbuzné klikvy a plody brusinky americké. Mají větší plody a vyšší výnos. Používají se na výrobu doplňků stravy při léčbě infekcí močového měchýře a močových cest.

Kontraindikace

I přes svůj nesporný účinek při léčbě ledvinových kamenů a vysokého krevního tlaku, by se čerstvé šťávě měli vyvarovat lidé držící ledvinovou dietu. Také by se neměla používat dlouhodobě.

Tip

Výluh při onemocnění močových cest, močového měchýře a proti průjmu: 15g najemno nakrájených listů zalijeme půl litrem vody a 15ml vinného octa. Necháme louhovat 8 hodin, nebo přes noc, při pokojové teplotě. Scedíme a pijeme několikrát denně dle potřeby. Užíváme maximálně měsíc.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení