Bříza bělokorá

Bříza bělokorá

(Betula pendula)

Krásný nenáročný strom s hodnotnými léčivými i kosmetickými účinky. Vlasy zbavuje lupů a dodává jim lesk a sílu, čistí pleť od ucpaných pórů a pomáhá při nemocech močových cest.

Účinky

Listy a pupeny břízy bělokoré obsahují silice, třísloviny, pryskyřice, saponiny, kyseliny, hořčiny a vitamín C. Vykazuje desinfekční, potopudné, močopudné a odhleňující účinky. Celkově pročišťuje a posilňuje organismus. Zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zvyšuje jejich pružnost a lesk. Podporuje regenerační schopnosti kůže, čistí pleť a uvolňuje ucpané póry.

Popis

Vysoký štíhlý strom dosahující až 25 metrů, má bílou kůru, která se odlupuje v tenkých příčných proužcích a větve, listy i pupeny pokryté pryskyřičnými kanálky. Je to jednodomá rostlina, jejíž prašníkové jehnědy dozrávají na podzim a pestíkové na jaře. Kvete od dubna do května. Plody jsou křídlaté nažky. Léčivou částí jsou listy a pupeny. Listy se sbírají otrháváním nebo sdrhnutím z mladých větviček v období května a června. Je důležité nechat minimálně třetinu listů na větvičce. Pupeny se otrhávají ze stromů určených k mýcení v zimě nebo časném předjaří.

Užívání

Bříza se užívá ve formě nálevu/čaje vnitřně jako samostatná bylina nebo v čajových směsích k léčení nemocí močových cest a měchýře, ledvinových kamenů, revmatických bolestí, dýchacích potíží, kašli a při nachlazení. Zevně slouží k přípravě desinfekčních a léčivých koupelí kůže, kloubů a otoků nohou. V kosmetice je známá březová voda, což je míza z břízy s přídavkem alkoholu na vlasy. Získávání mízy a šťávy navrtáváním stromů je v Evropě zakázáno. Z pupenů se vyrábí extrakt v tzv. gemmoterapii. Slouží jako základní pročišťovací prostředek organismu.

Kontraindikace

Dlouhodobé užívání může vést k rozpadu červených krvinek.

Tip

Čaj na jarní očistu: Smícháme 3 lžíce březových listů, 2 lžíce listu kopřivy, 1 lžíce listu rozmarýnu, 1 lžíce listů tymiánu a 1 lžíci řebříčku. Dvě lžíce směsi přelijeme 300ml vroucí vody a necháme 15min louhovat v zakryté nádobě. Přecedíme a popíjíme během dopoledne. Neužíváme déle než 10dnů.