Bříza bělokorá

Bříza bělokorá (Betula pendula) je druh stromu pocházející z Evropy a některých částí Asie. Snadno ji poznáte podle charakteristické bílé kůry, štíhlých větví a světlých, vzdušných listů. Kromě okrasné hodnoty se bříza bělokorá již po staletí využívá v tradiční medicíně a nabízí řadu zdraví prospěšných látek, které pocházejí především z její mízy, listů a kůry. Jaké jsou její účinky na naše zdraví? A jak ji můžeme užívat? To se dozvíme v tomto článku.

Zdravotní účinky

Močopudné vlastnosti

Listy břízy jsou známé svými močopudnými účinky, které pomáhají zvyšovat vylučování moči. To může napomáhat vyplavování toxinů z těla a snižovat zadržování vody, čímž podporuje zdraví ledvin a močových cest.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj s březovými listy na močové cesty

Působí protizánětlivě

Sloučeniny obsažené v bříze, jako jsou flavonoidy a třísloviny, působí protizánětlivě, takže je prospěšná pro snížení otoků a bolesti při onemocněních, jako je artritida a revmatismus.

Detoxikace

Bříza, která se tradičně sbírá brzy na jaře, má detoxikační účinky. Předpokládá se, že pomáhá čistit krev a stimuluje játra, čímž podporuje přirozené detoxikační procesy v těle.

Antimikrobiální účinky

Kůra břízy stříbrné obsahuje sloučeniny s antimikrobiálními účinky, které mohou pomoci v boji proti bakteriálním a plísňovým infekcím.

Jak můžeme břízu užívat

Čaje

Z listů břízy stříbrné lze usušit a připravit čaj. Tento čaj se pije pro své močopudné a detoxikační účinky, dále pro zmírnění revmatických bolestí a podporu zdraví močových cest. Vyzkoušejte například náš bylinný čaj pro správnou funkci ledvin, v němž jsou březové listy také obsaženy.

Míza

Březová míza se sbírá brzy na jaře poklepáním na strom. Lze ji konzumovat čerstvou jako tonikum pro detoxikaci a revitalizaci. Míza se také používá k výrobě sirupu, octa a dokonce i březového vína.

Závěr

Bříza bělokorá nabízí díky svým diuretickým, protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem různé zdraví prospěšné účinky, zejména na podporu zdraví močových cest, detoxikaci a zdraví pokožky. Lze ji využít v několika formách, včetně čajů, mízy, lokálních aplikací a doplňků stravy. Jednotlivci by však měli zvážit možné alergie a interakce s léky a těhotné nebo kojící ženy by ji měly užívat s opatrností. Stejně jako u jiných bylinných přípravků se před zařazením břízy stříbrné do zdravotního režimu doporučuje konzultace s lékařem.