Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Brutnák lékařský

(Borago officinalis)

Brutnák přináší radost a úlevu srdci jak se tradovalo již v dávných dobách. A je tomu tak stále. Pomalu a trvale posiluje srdeční sval a ochraňuje cévy.

Účinky

Čerstvá rostlina obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Nejdůležitější z nich je vitamín C a minerály mangan, křemík a vápník. Vnitřně má účinky protizánětlivě, močopudné, diuretické, působí příznivě na kašel a dýchací potíže, působí mírně antidepresivně. Olej ze semen mimo jiné snižuje cholesterol, zpevňuje pokožku a nehty.

Popis

Brutnák je jednoletá bylina pěstující se pro své léčebné i kulinářské vlastnosti. Roste volně v přírodě, ale dá se pěstovat i ze semen na zahradě či v květináči. Dosahuje 30-80cm a celá rostlina je pokrytá jemnými chloupky. Kvete od června do srpna a voní i chutná po okurkách. Sbírá se celá kvetoucí nať a semena. Při zpracování je vhodné použít rukavice kvůli pichlavým chloupkům. Semena se získávají v noci po odkvětu rostliny.

Užívání

Vnitřně se bylinka používá v kuchyni do salátů, omáček, nebo jako zelenina. V bylinkářství se vnitřně užívá nať a olej ze semen brutnáku. Vnitřně čistí krev, čímž pomáhá léčit kožní nemoci a posiluje organismus, přispívá při chorobách močových cest, srdce, revmatismu, dně a posiluje nervovou soustavu. Zevně se používá k obkladům na špatně se hojící rány, dermatitidy a jako kloktadlo. Lépe než sušenou drogu je lepší používat olej ze semen. Olej má všestranné použití jak ve formě oleje tak olejových tobolek.

Kontraindikace

Při dlouhodobém a pravidelném užívání může dojít k onemocnění rakovinou, kvůli jednomu druhu alkaloidu obsaženého v bylině. Nesmí se používat v těhotenství kojení, při užívání antikoagulancií a antidepresiv, nedoporučuje se kombinovat s česnekem a jinanem dvojlaločným. Může vyvolat gastrointestinální potíže.

Tip

Prášek na zvětšené srdce: 30g sušeného brutnáku a 30g sušené máty peprné smícháme a rozemeleme na prášek, ten si rozdělíme na od oka stejných 60 dávek na 60 papírků. Papírky zabalíme a prášek bereme 3x denně, 20-25 min před jídlem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení