Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Brutnák lékařský

(Borago officinalis)

Brutnák přináší radost a úlevu srdci jak se tradovalo již v dávných dobách. A je tomu tak stále. Pomalu a trvale posiluje srdeční sval a ochraňuje cévy.

Účinky

Čerstvá rostlina obsahuje řadu vitamínů a minerálů. Nejdůležitější z nich je vitamín C a minerály mangan, křemík a vápník. Vnitřně má účinky protizánětlivě, močopudné, diuretické, působí příznivě na kašel a dýchací potíže, působí mírně antidepresivně. Olej ze semen mimo jiné snižuje cholesterol, zpevňuje pokožku a nehty.

Popis

Brutnák je jednoletá bylina pěstující se pro své léčebné i kulinářské vlastnosti. Roste volně v přírodě, ale dá se pěstovat i ze semen na zahradě či v květináči. Dosahuje 30-80cm a celá rostlina je pokrytá jemnými chloupky. Kvete od června do srpna a voní i chutná po okurkách. Sbírá se celá kvetoucí nať a semena. Při zpracování je vhodné použít rukavice kvůli pichlavým chloupkům. Semena se získávají v noci po odkvětu rostliny.

Užívání

Vnitřně se bylinka používá v kuchyni do salátů, omáček, nebo jako zelenina. V bylinkářství se vnitřně užívá nať a olej ze semen brutnáku. Vnitřně čistí krev, čímž pomáhá léčit kožní nemoci a posiluje organismus, přispívá při chorobách močových cest, srdce, revmatismu, dně a posiluje nervovou soustavu. Zevně se používá k obkladům na špatně se hojící rány, dermatitidy a jako kloktadlo. Lépe než sušenou drogu je lepší používat olej ze semen. Olej má všestranné použití jak ve formě oleje tak olejových tobolek.

Kontraindikace

Při dlouhodobém a pravidelném užívání může dojít k onemocnění rakovinou, kvůli jednomu druhu alkaloidu obsaženého v bylině. Nesmí se používat v těhotenství kojení, při užívání antikoagulancií a antidepresiv, nedoporučuje se kombinovat s česnekem a jinanem dvojlaločným. Může vyvolat gastrointestinální potíže.

Tip

Prášek na zvětšené srdce: 30g sušeného brutnáku a 30g sušené máty peprné smícháme a rozemeleme na prášek, ten si rozdělíme na od oka stejných 60 dávek na 60 papírků. Papírky zabalíme a prášek bereme 3x denně, 20-25 min před jídlem.