Bukvice lékařská (Betonica officinalis)
Bukvice lékařská
(Betonica officinalis)
Rostlinka známá už od středověku pro své léčebné účinky. Má všestranné použití od průduškového astma přes ženské choroby až po urychlení hojení ran.
Účinky
Bukvice obsahuje mnoho významných léčivých látek, mezi které řadíme např. třísloviny, silice, hořčiny a cholin. Bylinu lze použít při chorobách trávicího ústrojí, krvavých průjmech, dyspeptickém syndromu, průduškovém astmatu, suchém kašli, bolestech v kříži, epilepsii a po mrtvici pro oživení končetin. Dále mírně snižuje krevní tlak, zlepšuje depresi, působí proti únavě a vyčerpanosti.
Popis
Vytrvalá bylina dorůstající 20 až 80cm s drsně chlupatou lodyhou obvykle až dřevnatějící. Listy má pravidelně vroubkované, stonek štíhlý, čtyřhranný. Kvete krásnými světle nachovými až tmavě růžovými květy od června do září. Sbírá se nať před rozkvětem, ale nevadí ji sbírat během květu až do září. U nás roste prakticky na celém našem území. Liší se jen mírou hojnosti podle toho, kde se vyskytuje.
Užívání
Bukvici používáme sušenou vnitřně jako nálev/čaj na průduškové astma a krvácivé průjmy a v čajových směsích při suchém kašli, ženských nemocech, epilepsii, bolestech v kříži, nervové vyčerpanosti, urologických nemocech. Nálev se obvykle užívá 2-4 x denně šálek. Doma si můžete nachystat i tinkturu se 60 % lihem. Ta se užívá 3x denně po 35 kapkách. Zevně lze použít silnější odvar k omývání bércových vředů a ran pro urychlení hojení. Lze použít i na omývání opruzenin. Bývá součástí polštářků pro lepší spánek.
Kontraindikace
Bylina nemá popsané žádné nežádoucí účinky. V těhotenství a při kojení je lepší konzultace s odborníkem.
Tip
Polštářek pro lepší spaní: Půl kila čerstvě usušené byliny napěchujeme do menšího povlaku na polštář, zašijeme a při spaní máme u hlavy. Vydrží 4 měsíce.