Cibule kuchyňská Allium cepa

CIBULE KUCHYŇSKÁ

Allium cepa

Cibule se jako zelenina pěstuje již od pradávna. V době starověkého Řecka a Říma ji dostávali vojáci pro zvýšení odvahy a síly. V dnešní době je známá hlavně pro své skvělé účinky v boji proti bakteriálním infekcím, při snížené imunitě a vysokém krevním tlaku.

Účinky

Cibule obsahuje mnoho prospěšných látek. Mezi nejdůležitější patří allicin, díky kterému má cibule antibiotický účinek. Působí tedy proti bakteriálním infekcím a zánětům. Má velký obsah silic s desinfekčním účinkem, minerály draslík, fosfor, vápník, fluor, železo, jód a selen, vitamíny C, B, A, E. Působí preventivně proti chřipce a nemocem z nachlazení, snižuje krevní tlak, čistí krev, tiší kašel a napomáhá odkašlávání. Mírní bolest a svědění. Snižuje hladinu tuku v krvi a povzbuzuje chuť k jídlu. Je močopudná a podporuje růst vlasů. Celkově posiluje imunitní systém

Popis

Je to dvouletá rostlina dosahující v době květu až 1,5 metru. Vykvétá až druhým rokem v červenci až srpnu velkým kulovitým květenstvím bílé až světle růžové barvy uprostřed zelenkavé. Stonek je dutý, robustní a listy jednoduché polooblé. Na bázi se stonek proměňuje ve velkou, hladkou a celistvou cibuli. Ta je sukničitá a vyrůstají z ní svazčité kořeny.

Užívání

Cibule je nepostradatelná v kuchyni, kde tvoří základ většiny jídel. Dá se jíst i syrová nebo marinovaná v sojové omáčce, kdy si zachová všechny své významné látky, ovšem chutná jako dušená. V domácím, lidovém léčení se používá na kašel a to buď ve formě čaje nebo syrová s medem či cukrem, díky němuž pustí šťávu. Čaj je vhodné kombinovat s jablkem a kořením proti nadýmání. Rozkrojená cibule je také dobrým prostředkem při bodnutí hmyzu. Zmírňuje otok a svědění. Řeznou plochu položíme na štípanec a potíráme 1 – 2 minuty. Tuto metodu je lepší provádět u dospělých než dětí. Cibule je v lidovém léčitelství vynikajícím prostředkem při zánětech středouší, angínách, zánětech. Extrakt z cibule je využíván v homeopatii. Cibuli využívá i farmaceutický průmysl. Dá se koupit ve formě tablet či kapslí jako doplněk stravy.

Kontraindikace

Cibule působí ve větším množství nadýmavě a může mít dráždivý vliv na játra a slinivku břišní, které po jejím požití vylučují více šťáv.

Tip

Cibulový obklad při bolení uší u dětí: Cibuli rozpůlíme a nakrájíme na drobno. Dvě lžičky zabalíme do čtverečku gázy nebo malého kapesníku a přiložíme na ucho. Obvážeme šátkem nebo zajistíme čepicí a necháme na uchu 1-2 hodiny. Během dne několikrát vyměníme. Pokud bolest neustoupí na 24 hodin nebo z ucha vytéká tekutina, je nutno navštívit lékaře.

Čaj z cibule při kašli: 1 cibule, 1 lžička fenyklu (lze zaměnit za anýz, kmín, tymián, majoránku), jablko, 1 lžic rozinek bio (pokud nemáte je nutná před vařením rozinky spařit a oprav v horké vodě). Cibuli pokrájíme na větší kousky a dáme spolu s kořením, pokrájeným jablkem a rozinkami vařit na 7 až 10 min. Poté scedíme a popřípadě dosladíme medem. Pijeme až 3x denně nejpozději kolem 5 hodiny odpolední.