Čajovník australský. Tea tree olej
ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
Tea tree olej
Olej z listů stromu Kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) je znám již od pradávna. Australští domorodci jej používali běžně pro jeho desinfekční účinky. Dnes je jeho spektrum účinků mnohem širší. Působí proti celé řadě bakterií, povzbuzuje organismus, je přírodním repelentem a antiparazitikem.
Účinky
Tea tree oil je mimořádně silná silice s antibakteriálním, antiparazitickým, antiseptickým, fungicidním a antivirovým účinkem. Je složen asi ze stovky různých látek, nejvýznamnější je podíl terpinenu a cineolu.
Popis
Kajeput je stálezelený strom z čeledi myrtovitých s hustými lepkavými listy. Dosahuje výšky asi 5 metrů. Roste v bažinatých územích australského Nového Jižního Walesu. Kvete na jaře a v létě krémově bílými květy. Kůra kajeputu je bělavá.
Olej se získává destilací z listů stromů pěstovaných k tomuto účelu na plantážích. Má čirou až světle žlutou barvu.
Užívání
Tea tree oil (TTO) jako čistá silice se používá lokálně k léčbě aftů, po bodnutí hmyzem a drobné odřeniny a oděrky. Za uši a kolem hlavy lze nanášet čistý TTO jako antiparazitikum proti vším a jako přírodní repelent. Ředěný s vodou se kloktá při paradentóze a zánětech dutiny ústní. Může se přidávat asi 10 kapek do koupelí při potížích s namoženými svaly. S nosným olejem slouží k masážím bolavých svalů. V kosmetice se používá do krémů k léčbě akné. Ve farmacii do vaginálních přípravků proti mykózám a kvasinkám. V aromaterapii inhalací se využívá při kašli a nachlazení.
Kontraindikace
Neužívat vnitřně. Je nebezpečný pro kočky.
Tip
Kloktadlo při bolestech v krku: Do hrnku s teplou vodou přidejte 10 kapek TTO na čtvrt litru vody a kloktejte 2 až 3 krát denně.