Citroník pravý a další citrusy Citrus limon

citroník

CITRONÍK PRAVÝ A DALŠÍ CITRUSY

Citrus limon

Mezi citrusy s léčebným účinkem řadíme citroník, grep, mandarinku a pomeranč. Citroník jako lék je znám již od 12. století díky abatyši Hildegardě z Bingenu. Je antibakteriální a protizánětlivý, čerstvá šťáva je vynikajícím prostředkem k léčbě aftů. Bělí zuby. Oleje z dalších citrusů pomáhají při neklidu, depresi, odstraňují celulitidu i močové kameny.

Účinky

Citrusy obsahují velké množství silic limonen a citral, organické kyseliny, cukry a hodně vitamínu C. Plody zvyšují imunitu, čistí krev, osvěžují, ochlazují organismus, staví krvácení a podporují krvetvorbu. Jsou močopudné, bělí kůži i zuby, pomáhají proti svědění, jsou antibakteriální a protizánětlivé. Oleje z citrusů jsou vynikající antidepresiva, hojí akné a drobné ranky, pomáhají při nespavosti a vyčerpanosti.

Popis

Citrusy všeobecně jsou nízké stálozelené keře nebo stromy. Listy jsou jednoduché s hladkým či pilovitým okrajem. Kvete nepravidelně během celého roku, nejčastěji od února do července. Plodí v návaznosti na kvetení, tedy nejčastěji červen až prosinec. Plod hesperidium, určitý typ bobule, je složen z tuhé kůry, pod ní je měkký vláknitý obal, ze kterého dovnitř plodu vyrůstá šťavnatá dužnina. Citrusy mají rádi suchá teplá, na půdu chudá místa.

Užívání

Citroník se užívá nejčastěji ve formě čerstvé šťávy v kombinaci s vodou. Citronovou šťávu můžeme jako jedinou z citrusů používat každý den, protože má zásaditý charakter. Tedy nepřekyseluje organismus. Čistá šťáva se používá hlavně na bělení kůže a zubů a na záněty a afty v ústech.  V aromaterapii se používají citrusové éterické oleje.

Citronový olej je vynikajícím prostředkem při nervozitě, vyčerpanosti, depresích, chřipce, nevolnosti, zvracení a průjmech a poštípání hmyzem. Pročišťuje organismus, rozpouští v něm usazeniny jako například celulitidu, žlučníkové kameny, cysty. Stimuluje lymfu, zklidňuje pálení žáhy a osvěžuje. Lze použít k léčbě bradavic.pomeranč

Pomerančový olej je jedním z hlavních olejů s protikřečovým účinkem. Pomáhá při žaludeční nevolnosti, zvracení, pálení žáhy, podrážděném trakčníku a bolestech hlavy. Pomáhá při neklidu, úzkosti a depresi. Je účinný v boji proti molům.

Olej neroli je z pomerančových květů a je jeden z nejúčinnějších olejů při depresi a na zklidnění. Ulevuje při náladovosti, melancholii, splínu. Pomáhá při vysokém krevním tlaku, nočním pocení a při arytmiích. Je vhodný na suchou a podrážděnou kůži a hojí strie.

Mandarinkový olej uvolňuje psychické napětí, melancholii, smutek, depresi. Pomáhá při nespavosti, žaludeční neuróze, nevolnosti a výrazně stimuluje dětskou psychiku. Je vhodný ke koupelím a k masážím malých dětí. Zevně také léčí akné, hnisavou vyrážky a podrážděnou pokožku.

Kontraindikace

Nedoporučuje se užívat citrusy při chemoterapii či onkologických onemocněních. V těhotenství se nesmí prvních 16 dní používat olej Neroli. Při kojení může nadměrná konzumace citrusových plodů způsobit alergickou reakci dítěte.