Černohlávek obecný Prunella vulgaris

ČERNOHLÁVEK OBECNÝ

Prunella vulgaris

V tradičním léčitelství již velmi dlouho známá bylina pro svůj protizánětlivý účinek. Věhlasný bylinkář Mattioli jej nazval „Boží spásou“

Účinky

Černohlávek obecný obsahuje třísloviny, převážně taniny, hořčiny, flavonoidy, silice, pryskyřice, organické kyseliny – rozmarýnovou, laurovou, kávovou aj., organické soli, vitamín B1, vitamín C a kaučuk. Je významnou bylinou s protizánětlivým a hojícím účinkem.

Popis

Ve volné přírodě rostoucí bylina s lodyhou vysokou 5 cm. Černohlávek velkokvětý dosahuje výšky až 25cm. Listy jsou řapíkaté, jednoduché. Svrchní listy jsou přisedlé. Kvete v červnu až srpnu nachovým až tmavě fialovým lichoklasem. Sbírá se rozkvetlá nať během celého léta. Má rád mírně vlhké půdy.

Užívání

Hlavní použití je zevní a to buď samostatně, nebo v kombinaci se šalvějí, heřmánkem a yzopem. Používá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, aftech, při bolestech v krku a angíně. Slouží i k napařování při veškerých zánětlivých onemocněních hlavy a obličeje. Obklady nebo drcená droga na prášek léčí drobná poranění a oděrky, hemeroidy, hmyzí štípance a vředy. Při vnitřním užití se přidává do čajových směsí na všechna zánětlivá onemocnění, jako jsou například zánětlivá gynekologická onemocnění, žaludeční či střevní katary. Čerstvé listy jsou vhodné k přípravě salátů.

Kontraindikace

Nejsou známy

Tip

Čajová směs na zánět vaječníků:  5 dílů natě černohlávku, 5 dílů natě kontryhele, 5 dílů natě hluchavky, 4 díly květu heřmánku, 3 díly natě řebříčku, 2 díly natě třezalky, 2 díly natě bukvice a 1 díl natě šalvěje důkladně promícháme a dáme do papírového/plátěného sáčku či skleněné dobře uzavíratelné nádoby. Dvě lžíce této směsi zalijeme 0,5l vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Přeceděný čaj pijeme během dne po doušcích. Léčbu doplníme sedacími koupelemi z kontryhelu.