Česnek kuchyňský Allium sativum

Univerzální lék s takřka neuvěřitelnými léčivými účinky. Zlepšuje krevní oběh až do nejtenčích krevních kapilár, reguluje krevní tlak, stimuluje organismus, je to nejsilnější přírodní antibiotikum a účinné afrodisiakum.

Účinky

Česnek obsahuje silici allicin, která má protivirový, antibakteriální, protinádorový a protiplísňový účinek. Dále obsahuje sloučeniny síry, vitamíny A, C, B, selen, vápník, jód, draslík, fosfor a jiné minerály. Rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce a posiluje jeho činnost. Snižuje vysoký krevní tlak a zvyšuje ten nízký. Zlepšuje tvorbu červených krvinek, zvyšuje pružnost cév a pomáhá při arterioskleróze. Je účinným antiparazitikem proti vším a hlístům. Ozdravuje střevní flóru, desinfikuje vnitřnosti, ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Příznivě působí na tvorbu ženských a mužských hormonů a tím zvyšuje sexuální potenci. Pomáhá při kašli a průduškových a plicních zánětech. Hojí rány.

Popis

Česnek setý se pěstuje jako jednoletá, případně dvouletá rostlina dosahující až 0,5m výšky. Stonek je na průřezu oblý, asi do poloviny krytá pochvami listů. Listy má dlouhé, tenké a žlábkovité. Na vysoké lodyze vykvete během léta květenství šedobílých, zelených nebo načervenalých květů. Jeho podzemní cibulovitá část je složena z několika podlouhlých stroužků, které jsou kryty jemným obalem. Cibulky česneku se sbírají na podzim v okamžiku, kdy zvadne jeho nadzemní část, většinou od září do října. Česnek můžete skladovat ve svazečcích zavěšený na půdě na suchém, tmavém místě bez mrazu.

Užívání

Česnek se užívá buď jako syrový stroužek nebo jeho šťáva. A to buď jako přísada do jídla nebo k léčebným účelům. Celý oloupaný stroužek česneku se například vloží do úst a opatrně se cumlá. Tím se uvolní jeho antibakteriální a protivirové látky a desinfikují celou dutinu ústní a oblast krku. Každý den pro prevenci můžete sníst stroužek česneku. Šťávou z česneku lze potírat místa postižená plísní, nebo můžeme šťávu smíchat s medem, nechat hodinu uležet a užívat po lžičkách při chřipce, rýmě a kašli. Komu vadí česnekový pach a chuť, může jej užívat ve formě tinktury či tablet nebo jako éterický olej.

Kontraindikace

Lidé s onemocněním ledvin, s ucpanými cévami a citliví jedinci na pálivou chuť by česnek užívat neměli. Ve větších dávkách se nedoporučuje v těhotenství, při kojení a u malých dětí. Éterický olej by se neměl používat bez porady s odborníkem při kojení.

Tip

Česneková tinktura: 50g pokrájeného česneku zalijeme kvalitní vodkou nebo lékárenským 40 % lihem v množství 250g. Macerujeme 10dní při častém protřepávání. Přefiltrujeme a nalijeme do tmavé lahvičky.