Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Česnek medvědí Allium ursinum

ČESNEK MEDVĚDÍ

Allium ursinum

Znovu objevená bylina, o které již staří Germáni věděli, že dodává medvědí sílu. Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem vitamínu C. Skvělý při jarních očistných kůrách.

Účinky

Medvědí česnek obsahuje silici allin, která se porušením rostliny mění na známý allicin. Ten je mimořádně antibiotickou, protivirovou, protinádorovou a proliplísňovou látkou. Listy medvědího česneku čistí krev a ledviny, jsou močopudné a zevně léčí špatně se hojící rány a záněty v dutině ústní. Obsahuje na 100g rostliny 150mg vitamínu C. Dále vitamíny A, B1, B2 a glykosidy a hořčiny. I díky vysokému obsahu vitamínů pomáhá při nachlazení, slabé imunitě a celkově posiluje a oživuje organismus při únavě a vyčerpanosti.

Popis

Jde o vytrvalou léčivou bylinu dosahující výšky 15 až 40cm. Roste spíše na stinných vlhčích místech, kde vytváří rozsáhle zelené porosty. Má podzemní cibulku dlouhou 4 až 6 cm a velké podlouhlé 2 až 3 přízemné listy matně zelené barvy. Malých květů je 6 až 20 a jsou uspořádány do květenství – lichookolíku, který je polokulovitý, celkem řídký. Kvete koncem května a během června. Sbírají se především listy a to v době než začne rostlina kvést, ideálně od dubna do půlky května. Lze pěstovat i doma ze zakoupených semen.

Užívání

Ideální je sbírat čerstvé listy a ty konzumovat syrové do pomazánek, salátů nebo je tepelně upravit do polévek, špenátu nebo s další zeleninou. Také můžeme čerstvé listy uchovat nasekané v mrazáku pro pozdější použití nebo je zalijeme lihem či olejem. Tinkturou či olejem můžeme potírat špatně se hojící rány, záněty v ústech, mykózy a vnitřně je užívat při nadýmání či zácpě, při střevních parazitech, při vysokém krevním tlaku, při snížené imunitě, kašli a nachlazení. Olej můžeme používat i při vaření.

Kontraindikace

Při sběru ve volné přírodě pozor na záměnu s konvalinkou či ocúnem, které jsou jedovaté. Nadměrné užívání může vyvolat průjem. Nedoporučuje se užívání lidem trpícím alergií na allicin a s problémy se žaludkem, žlučníkem a slinivkou břišní.

Tip

Tinktura proti skleróze, kornatění cév, nespavosti, sklíčenosti a na vysoký krevní tlak: Nadrobno nasekané listy a cibulky naplníme až po hrdlo láhve a zalijeme 40% vodkou nebo čistým lékárenským lihem. Necháme louhovat 14 dní na slunci nebo při pokojové teplotě. Poté scedíme a užíváme jednu malou lžičku denně. Ne dlouhodobě.