Česnek medvědí Allium ursinum

ČESNEK MEDVĚDÍ

Allium ursinum

Znovu objevená bylina, o které již staří Germáni věděli, že dodává medvědí sílu. Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem vitamínu C. Skvělý při jarních očistných kůrách.

Účinky

Medvědí česnek obsahuje silici allin, která se porušením rostliny mění na známý allicin. Ten je mimořádně antibiotickou, protivirovou, protinádorovou a proliplísňovou látkou. Listy medvědího česneku čistí krev a ledviny, jsou močopudné a zevně léčí špatně se hojící rány a záněty v dutině ústní. Obsahuje na 100g rostliny 150mg vitamínu C. Dále vitamíny A, B1, B2 a glykosidy a hořčiny. I díky vysokému obsahu vitamínů pomáhá při nachlazení, slabé imunitě a celkově posiluje a oživuje organismus při únavě a vyčerpanosti.

Popis

Jde o vytrvalou léčivou bylinu dosahující výšky 15 až 40cm. Roste spíše na stinných vlhčích místech, kde vytváří rozsáhle zelené porosty. Má podzemní cibulku dlouhou 4 až 6 cm a velké podlouhlé 2 až 3 přízemné listy matně zelené barvy. Malých květů je 6 až 20 a jsou uspořádány do květenství – lichookolíku, který je polokulovitý, celkem řídký. Kvete koncem května a během června. Sbírají se především listy a to v době než začne rostlina kvést, ideálně od dubna do půlky května. Lze pěstovat i doma ze zakoupených semen.

Užívání

Ideální je sbírat čerstvé listy a ty konzumovat syrové do pomazánek, salátů nebo je tepelně upravit do polévek, špenátu nebo s další zeleninou. Také můžeme čerstvé listy uchovat nasekané v mrazáku pro pozdější použití nebo je zalijeme lihem či olejem. Tinkturou či olejem můžeme potírat špatně se hojící rány, záněty v ústech, mykózy a vnitřně je užívat při nadýmání či zácpě, při střevních parazitech, při vysokém krevním tlaku, při snížené imunitě, kašli a nachlazení. Olej můžeme používat i při vaření.

Kontraindikace

Při sběru ve volné přírodě pozor na záměnu s konvalinkou či ocúnem, které jsou jedovaté. Nadměrné užívání může vyvolat průjem. Nedoporučuje se užívání lidem trpícím alergií na allicin a s problémy se žaludkem, žlučníkem a slinivkou břišní.

Tip

Tinktura proti skleróze, kornatění cév, nespavosti, sklíčenosti a na vysoký krevní tlak: Nadrobno nasekané listy a cibulky naplníme až po hrdlo láhve a zalijeme 40% vodkou nebo čistým lékárenským lihem. Necháme louhovat 14 dní na slunci nebo při pokojové teplotě. Poté scedíme a užíváme jednu malou lžičku denně. Ne dlouhodobě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení