Chmel otáčivý (Humulus lupulus)

CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus)

Již Babyloňané a Egypťané znali účinky chmelových šištic. Využívali je jak na přípravu piva, tak i jako léčivou bylinu proti nespavosti.

Účinky

Plodní šištice obsahují hlavně pryskyřici s hořčinami humulon a lupulon, silice, třísloviny a jiné látky. Chmelové žlázky, lupulin, obsahují hlavně silice, pryskyřici s hořčinami, třísloviny, dextrozu a cholin. Působí jako sedativum a stomachikum, na podporu trávení a chuti.

Popis

Vytrvalá bylina se silným svislým oddenkem a velkým počtem podzemních výhonků. Tenká lodyha je čtyřhranná pravotočivá a dosahuje 3 až 10 metrů. Je porostlá háčkovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, 3 – 7 laločnaté a srdčité. Laloky jsou na okraji osinkatě pilovité. Květy jsou drobné, nenápadné, světle zelené. Samčí květy jsou pětičetné, uspořádané v latnatá květenství, samičí květy rostou v hustých svazečcích, které se v době dozrávání mění v šištice složené ze zvětšených, žlutavě zbarvených listenů. Sbírají se chmelové šištice a lupulinové žlázy od srpna do září.

Užívání

Nálev uklidňuje nervová podráždění, posiluje při celkovém vyčerpání a únavě, pomáhá při lehké nespavosti, má mírné narkotické účinky. Pomáhá při nervových bolestech, zánětech střevní sliznice a bolestech hlavy. Čaj z chmelu je také mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu a má dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se přidává do čajových směsí proti křečím a na poruchy trávení. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vředy, k prokrvení pokožky, k oplachům vlasů při jejich vypadávání a na koupele při celkové slabosti.

Kontraindikace

Přípravky z chmelových květů by se neměly užívat v době těhotenství a při kojení. Neměly by se užívat i před a během řízení vozidel pro svůj tlumivý účinek. Při předávkování může být nebezpečný.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení