Chrpa polní Cyanus segetum

CHRPA POLNÍ

Cyanus segetum

Významná medonosná rostlina s léčivými účinky podporujícími látkovou výměnu v těle, na zánětlivá oční onemocnění a pro zmírnění tvorby lupů.

Účinky

Chrpa obsahuje organické barvivo centaurin, glykosid cichoriín, třísloviny, saponiny a slizy. Má močopudný účinek, podporuje uvolňování žluči, má protizánětlivé účinky a podporuje látkovou výměnu v těle.

Popis

Jednoletá bylina se vzpřímenou rozvětvenou lodyhou hustě porostlou chloupky dosahující výšky až 1 metru. Listy jsou střídavé, ve spodu lodyhy krátce řapíkaté zubaté, uprostřed přisedlé a úzce kopinaté. Kvete modře šupinatým zákrovem a trubkovitými květy od června do srpna. Roste v polích s obilovinami, okopaninami a na úhorech. V přírodě je díky používání pesticidů a herbicidů na ústupu. Lze si ji vypěstovat ze semen. Sbírají se celé květy s krátkou stopkou, které se suší ve stínu za občasného obracení nebo uměle do 35 st. Při sušení na slunci ztrácí barvu i účinné látky.

Užívání

Chrpa se užívá ve formě nálevu/čaje jako močopudný prostředek a pro látkovou výměnu. Je součástí mnoha čajových směsí při poruchách trávení a při žlučníkových potížích. Zevně slouží odvar k oplachování hlavy při nadměrné tvorbě lupů, k obkladům a k oplachování očí při zánětlivých a hnisavých chorobách a do osvěžujících koupelí. Je součástí mnoha vyráběných přípravků využívaných farmaceuticky tak kosmeticky.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Nálev pro domácí užití: jednu čajovou lžičku květu chrpy přelijme 250ml vroucí vody, necháme louhovat 10 min a poté scedíme. Pijeme 3 x denně pro látkovou výměnu nebo jako močopudný prostředek. Pro zevní použití použijeme místo jedné čajové lžičky lžíci polívkovou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení