Hluchavka bílá Lamium album

HLUCHAVKA BÍLÁ

Lamium album

Bylinka s rozdílnými a přesto podobnými účinky pro ženy a muže. Je močopudná, protizánětlivá a má svíravý účinek.

Účinky

Hluchavka obsahuje slizovité látky, glykosidy, třísloviny, silice, saponiny, cholin, cukry a minerální látky. V ženském organismu léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětech vaječníků a zastavuje bělotok. U mužů pomáhá při problémech s prostatou, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a celkově příznivě ovlivňuje všechny choroby močových cest. U obou pohlaví navíc ovlivňuje příznivě trávicí a dýchací orgány a pomáhá při nespavosti.

Popis

Jde o trvalku s přímou nerozvětvenou lodyhou dosahující 30 až 50 cm. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhle vejčité s pilovitými okraji a jemnými chloupky. Květy jsou bílé a vyrůstají v úžlabí listů, kde tvoří lichopřesleny. Kvete od května do září. Roste na zahradách, mezích, příkopech, rumištích jako plevel. Sbírá se květ, který se nesmí pomačkat, suší se ve stínu nebo uměle při teplotě do 35 st.

Užívání

Vnitřně se hluchavka užívá ve formě nálevu/čaje při ženských problémech společně s kontryhelem a u mužů samostatně nebo v kombinaci s vrbovkou. Lze ji pít i samostatně oslazenou medem jako běžný čaj nebo při nespavosti a trávicích potížích. Je součástí v lékárnách dostupných čajových směsí na nemoci dýchacích cest. Zevně se užívá silný odvar k omývání kožních ekzémů a křečových žil a na sedací koupele při hemeroidech, kde je významný svíravý a protizánětlivý účinek. Používá se i jako kloktadlo.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Silnější odvar na zevní použití: 10 lžic hluchavkových květů přelijeme 1 l vroucí vody, necháme louhovat 10 – 15 min, scedíme a necháme vystydnout na požadovanou teplotu