Vychází nové číslo magazínu Bylinky, dárek pro přepdlatitele...

Jablečník obecný

JABLEČNÍK OBECNÝ

Marrubium vulgare

Rostlina patřící mezi nejstarší léčivé byliny byla užívaná již středověkými lékaři proti tuberkulóze a mnoho jiných chorob. Dnes je významnou bylinkou léčící choroby trávicího traktu a nemoci srdce.

Účinky

Jablečník obsahuje asi 7 % tříslovin, silici, glykosidické hořčiny, flavonoidy, saponiny, pryskyřice, cholin, lipidy, kyselinu ursolovou a další látky. Pro svou hořkou chuť a obsah hořčinů a tříslovin je vhodný k léčbě chorob jater a žlučníku. Podporuje tvorbu žluči, uvolňuje žlučové kameny, pomáhá při žloutence, posiluje činnost jater a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho druhou významnou úlohou je zklidňování srdeční arytmie. Dále pomáhá při bolestivé menstruaci. Má protizánětlivé účinky.

Popis

Vytrvalá plstnatá rostlina dorůstající výšky 25 až 50 cm s přímou hranatou a chlupatou lodyhou v dolní části lysou a dřevnatějící. Listy má vrásčité, vstřícné, oválné, řapíkaté 2–4 cm dlouhé, po rozetření voní po jablkách. Bílé květy vyrůstají v kulovitých lichopřeslenech v úžlabí horních listů. Kvete v červenci až září. Sbírá se květ v době počátku kvetení. V přírodě se již moc nevyskytuje. Lze vypěstovat ze semen.

Užívání

Jablečník se přidává do mnoha čajových směsí na choroby trávicího traktu, nemoci dýchacích cest a pro usnadnění odkašlávání. V kombinaci s hlohem lze užívat dlouhodobě na nemoci srdce. Vnitřně lze používat i ve formě sirupu a lihové tinktury. Zevně lze nať jablečníku používat ve formě odvaru či masti na špatně se hojící a hnisavé rány, ekzémy a při lupénce. Je součástí průmyslově vyráběných tinktur a čajových směsí.

Kontraindikace

Není známá.

Tip

Sirup: 100 g suché natě vložíme do ¾ l studené vody. Druhý den studený nálev scedíme a vaříme s ½ kg cukru do zhoustnutí. Užíváme proti kašli 3x denně jednu lžičku.