Jablečník obecný Marrubium vulgare

JABLEČNÍK OBECNÝ

Marrubium vulgare

Rostlina patřící mezi nejstarší léčivé byliny byla užívaná již středověkými lékaři proti tuberkulóze a mnoho jiných chorob. Dnes je významnou bylinkou léčící choroby trávicího traktu a nemoci srdce.

Účinky

Jablečník obsahuje asi 7 % tříslovin, silici, glykosidické hořčiny, flavonoidy, saponiny, pryskyřice, cholin, lipidy, kyselinu ursolovou a další látky. Pro svou hořkou chuť a obsah hořčinů a tříslovin je vhodný k léčbě chorob jater a žlučníku. Podporuje tvorbu žluči, uvolňuje žlučové kameny, pomáhá při žloutence, posiluje činnost jater a zlepšuje chuť k jídlu. Jeho druhou významnou úlohou je zklidňování srdeční arytmie. Dále pomáhá při bolestivé menstruaci. Má protizánětlivé účinky.

Popis

Vytrvalá plstnatá rostlina dorůstající výšky 25 až 50 cm s přímou hranatou a chlupatou lodyhou v dolní části lysou a dřevnatějící. Listy má vrásčité, vstřícné, oválné, řapíkaté 2–4 cm dlouhé, po rozetření voní po jablkách. Bílé květy vyrůstají v kulovitých lichopřeslenech v úžlabí horních listů. Kvete v červenci až září. Sbírá se květ v době počátku kvetení. V přírodě se již moc nevyskytuje. Lze vypěstovat ze semen.

Užívání

Jablečník se přidává do mnoha čajových směsí na choroby trávicího traktu, nemoci dýchacích cest a pro usnadnění odkašlávání. V kombinaci s hlohem lze užívat dlouhodobě na nemoci srdce. Vnitřně lze používat i ve formě sirupu a lihové tinktury. Zevně lze nať jablečníku používat ve formě odvaru či masti na špatně se hojící a hnisavé rány, ekzémy a při lupénce. Je součástí průmyslově vyráběných tinktur a čajových směsí.

Kontraindikace

Není známá.

Tip

Sirup: 100 g suché natě vložíme do ¾ l studené vody. Druhý den studený nálev scedíme a vaříme s ½ kg cukru do zhoustnutí. Užíváme proti kašli 3x denně jednu lžičku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení