Fazol obecný Phaseolus vulgaris

FAZOL OBECNÝ

Phaseolus vulgaris

Fazol obecný již svým tvarem semen napovídá, že je skvělým prostředkem na léčbu ledvin a močového ústrojí. Má významný močopudný účinek, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a snižuje krevní tlak.

Účinky

K léčení se užívají sušené zralé lusky bez semen. Ty obsahují aminokyseliny arginin, asparagin, tyrosin, laucin a tryptofan. Dále flavonoidy, cholin, sacharidy, inosit, glykosidy, kyselinu křemičitou, draslík, fosfor, kobalt a nikl. Lusky jsou močopudné, urychlují látkovou výměnu, posilují srdce a krevní oběh, snižují krevní cukr a také mírně snižují krevní tlak. Semena fazole obsahují velké množství bílkovin, železo, mangan, vápník, draslík, vitamíny skupiny B a vitamín C. Červené, hnědé a tmavé druhy pomáhají při nemocech ledvin.

Popis

Jednoletá popínavá rostlina dosahující až 3m výšky. Listy jsou střídavé, trojčetné a mají vejčitý tvar. Vzrostlý fazol kvete chudým hroznovitým květenstvím různých barev od bílé, přes růžovou a červenou až po žlutou v červnu až srpnu. Plodem jsou lusky a semeny fazole. Sbíráme lusky zralé se semeny, ale oplodí musí být ještě šťavnaté a měkké, ideálně mezi červnem a srpnem. Lusky sušíme zbavené semen.

Užívání

Sušené fazolové lusky se přidávají do čajových směsí na ledvinové a močové potíže a do diabetických čajových směsí. Díky svému močopudnému účinku pomáhají ve formě čaje při dně a revmatismu, při vodnatelnosti a při poruchách látkové výměny, při vysokém krevním tlaku a při poruchách srdeční činnosti.

Kontraindikace

Fazolová semena, lusky v syrovém i sušeném stavu jsou před tepelným zpracováním jedovatá.

Tip

Čajová směs proti cukrovce: 5 dílů oplodí fazolu, 5 dílů listů borůvky, 4 díly natě jestřabiny, 3 díly natě nebo kořenu pupavy, 5 dílů natě kopřivy, 2 díly natě vřesu, 2 díly listu břízy smícháme důkladně směs a dáme do dobře uzavíratelné skleněné nádoby nebo sáčku z plátna. Dvě lžíce této směsi zalijeme 0,5l vody a přivedeme k varu. Vaříme krátce asi 1 min a poté necháme 15 minut louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně po třetinách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení