Fazol obecný Phaseolus vulgaris

FAZOL OBECNÝ

Phaseolus vulgaris

Fazol obecný již svým tvarem semen napovídá, že je skvělým prostředkem na léčbu ledvin a močového ústrojí. Má významný močopudný účinek, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a snižuje krevní tlak.

Účinky

K léčení se užívají sušené zralé lusky bez semen. Ty obsahují aminokyseliny arginin, asparagin, tyrosin, laucin a tryptofan. Dále flavonoidy, cholin, sacharidy, inosit, glykosidy, kyselinu křemičitou, draslík, fosfor, kobalt a nikl. Lusky jsou močopudné, urychlují látkovou výměnu, posilují srdce a krevní oběh, snižují krevní cukr a také mírně snižují krevní tlak. Semena fazole obsahují velké množství bílkovin, železo, mangan, vápník, draslík, vitamíny skupiny B a vitamín C. Červené, hnědé a tmavé druhy pomáhají při nemocech ledvin.

Popis

Jednoletá popínavá rostlina dosahující až 3m výšky. Listy jsou střídavé, trojčetné a mají vejčitý tvar. Vzrostlý fazol kvete chudým hroznovitým květenstvím různých barev od bílé, přes růžovou a červenou až po žlutou v červnu až srpnu. Plodem jsou lusky a semeny fazole. Sbíráme lusky zralé se semeny, ale oplodí musí být ještě šťavnaté a měkké, ideálně mezi červnem a srpnem. Lusky sušíme zbavené semen.

Užívání

Sušené fazolové lusky se přidávají do čajových směsí na ledvinové a močové potíže a do diabetických čajových směsí. Díky svému močopudnému účinku pomáhají ve formě čaje při dně a revmatismu, při vodnatelnosti a při poruchách látkové výměny, při vysokém krevním tlaku a při poruchách srdeční činnosti.

Kontraindikace

Fazolová semena, lusky v syrovém i sušeném stavu jsou před tepelným zpracováním jedovatá.

Tip

Čajová směs proti cukrovce: 5 dílů oplodí fazolu, 5 dílů listů borůvky, 4 díly natě jestřabiny, 3 díly natě nebo kořenu pupavy, 5 dílů natě kopřivy, 2 díly natě vřesu, 2 díly listu břízy smícháme důkladně směs a dáme do dobře uzavíratelné skleněné nádoby nebo sáčku z plátna. Dvě lžíce této směsi zalijeme 0,5l vody a přivedeme k varu. Vaříme krátce asi 1 min a poté necháme 15 minut louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně po třetinách.