Hadí kořen větší Bistorta major

HADÍ KOŘEN VĚTŠÍ

Bistorta major

Název byliny je odvozen od tvaru kořene připomínající zprohýbané tělo hada. V minulosti se prášek z kořene používal v lidovém léčitelství proti hadímu jedu při uštknutí. Dnes se využívá hlavně pro svůj stahující účinek.

Účinky

Hadí kořen obsahuje značné množství tříslovin, škrob, pektin, sliz a bistortovou červeň. V nati byliny najdeme velké množství kyseliny křemičité. Třísloviny mají výrazný svíravý účinek, a proto se kořen využívá při vnitřním a vnějším krvácení, při zánětech sliznice žaludku a střev a při silných průjmech. Má desinfekční účinek na rány. Nať posiluje díky kyselině křemičité pleť i vlasy, navíc obsahuje i chlorofyl, a proto je vhodné přidávat mladé čerstvé listy do očistných posilňujících jarních salátů.

Popis

Česky Rdesno hadí kořen. Jde o vytrvalou bylinu s tlustým zkrouceným oddenkem s mnoha malými kořínky. Z oddenku vyrůstají jedna až několik vzpřímených lodyh dorůstajících až 1 metr. Lodyhy jsou nevětvené a zakončené klasovitým květenstvím s drobnými pětičetnými růžovými lístky. Kvete od května do června, ve vyšších polohách déle. Listy má dvojí. Přízemní jsou řapíkaté podlouhle vejčité a lodyžní srdčité, zúžené v křídlatý řapík, který obepíná lodyhu. Sbírá se tlustý oddenek na podzim v září a říjnu a nať před rozkvětem. Kořeny se očistí ve studené vodě a suší rychle, jinak plesnivějí a černají, proto je výhodnější sušit je v sušičce při teplotě kolem 50 stupňů.

Užívání

Z usušeného kořene se v lidovém léčitelství připravuje buď prášek, nebo silný odvar. Vnitřně se užívá prášek na špičku nože nebo odvar k léčbě katarů žaludku a střev, průjmech a silném krvácení. Kromě odvaru či mletého kořene lze rdesno užívat i ve formě tinktury. Zevně se využívá hadí kořen jako kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní, po trhání zubů a k léčbě oparů. Také slouží k omývání ran a kožních ekzémů a jako přísada do osvěžujících koupelí. K léčbě kožních nemocí lze využít bylinku i ve formě masti. Je součástí průmyslově vyráběných koňských gelů a mastí na bolavé klouby a svaly a také se z něj vyrábějí kapky a tablety chránící celé trávicí ústrojí.

Kontraindikace

Citlivější osoby mohou při vnitřním užití pociťovat nevolnost až zvracení. Kojící a těhotné ženy by měly rdesno užívat pouze po poradě s odborníkem. V běžných terapeutických dávkách nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Tip

Jako zápar: 1-2 čajové lžičky řezaného oddenku na šálek vody, užíváme 2-3 šálky denně. Svíravý nápoj vhodný při zánětech střevní sliznice a krvácivých průjmech. Zevně se užívá ve formě kloktadla a při zánětech dutiny a horních cest dýchacích.