Hadí kořen větší Bistorta major

HADÍ KOŘEN VĚTŠÍ

Bistorta major

Název byliny je odvozen od tvaru kořene připomínající zprohýbané tělo hada. V minulosti se prášek z kořene používal v lidovém léčitelství proti hadímu jedu při uštknutí. Dnes se využívá hlavně pro svůj stahující účinek.

Účinky

Hadí kořen obsahuje značné množství tříslovin, škrob, pektin, sliz a bistortovou červeň. V nati byliny najdeme velké množství kyseliny křemičité. Třísloviny mají výrazný svíravý účinek, a proto se kořen využívá při vnitřním a vnějším krvácení, při zánětech sliznice žaludku a střev a při silných průjmech. Má desinfekční účinek na rány. Nať posiluje díky kyselině křemičité pleť i vlasy, navíc obsahuje i chlorofyl, a proto je vhodné přidávat mladé čerstvé listy do očistných posilňujících jarních salátů.

Popis

Česky Rdesno hadí kořen. Jde o vytrvalou bylinu s tlustým zkrouceným oddenkem s mnoha malými kořínky. Z oddenku vyrůstají jedna až několik vzpřímených lodyh dorůstajících až 1 metr. Lodyhy jsou nevětvené a zakončené klasovitým květenstvím s drobnými pětičetnými růžovými lístky. Kvete od května do června, ve vyšších polohách déle. Listy má dvojí. Přízemní jsou řapíkaté podlouhle vejčité a lodyžní srdčité, zúžené v křídlatý řapík, který obepíná lodyhu. Sbírá se tlustý oddenek na podzim v září a říjnu a nať před rozkvětem. Kořeny se očistí ve studené vodě a suší rychle, jinak plesnivějí a černají, proto je výhodnější sušit je v sušičce při teplotě kolem 50 stupňů.

Užívání

Z usušeného kořene se v lidovém léčitelství připravuje buď prášek, nebo silný odvar. Vnitřně se užívá prášek na špičku nože nebo odvar k léčbě katarů žaludku a střev, průjmech a silném krvácení. Kromě odvaru či mletého kořene lze rdesno užívat i ve formě tinktury. Zevně se využívá hadí kořen jako kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní, po trhání zubů a k léčbě oparů. Také slouží k omývání ran a kožních ekzémů a jako přísada do osvěžujících koupelí. K léčbě kožních nemocí lze využít bylinku i ve formě masti. Je součástí průmyslově vyráběných koňských gelů a mastí na bolavé klouby a svaly a také se z něj vyrábějí kapky a tablety chránící celé trávicí ústrojí.

Kontraindikace

Citlivější osoby mohou při vnitřním užití pociťovat nevolnost až zvracení. Kojící a těhotné ženy by měly rdesno užívat pouze po poradě s odborníkem. V běžných terapeutických dávkách nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Tip

Jako zápar: 1-2 čajové lžičky řezaného oddenku na šálek vody, užíváme 2-3 šálky denně. Svíravý nápoj vhodný při zánětech střevní sliznice a krvácivých průjmech. Zevně se užívá ve formě kloktadla a při zánětech dutiny a horních cest dýchacích.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení