Heřmánek pravý Chamomilla recutita

HEŘMÁNEK PRAVÝ

Chamomilla recutita

Heřmánek je bylina skoro nepostradatelná v lidovém léčitelství stejně jako v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Léčí rány, uvolňuje křeče, působí proti bolesti a uklidňuje. Tím ovšem výčet jeho léčivých účinků nekončí.

Účinky

Rostlina heřmánku obsahuje 109 známých účinných látek. Květ heřmánku, který se sbírá pro léčivé účinky, obsahuje silici, azulen, bisabolol, flavonoidy, chopit, slizy a hořčiny. Heřmánek má mnohostranné léčebné využití. Má silné desinfekční účinky, hubí mnoho druhů bakterií a jedovaté látky v organismu, je protizánětlivý, tlumí bolest, uklidňuje křeče, zklidňuje psychiku a čistí pokožku.

Popis

Jednoletá bylina se vzpřímenou rozvětvenou lodyhou dosahující 20 až 40 cm. Listy má střídavé, řídce rostlé. Vrcholky lodyh končí jednotlivými květními úbory s dutým vyklenutým lůžkem a po obvodu rostlými bílými jazykovitými květy. Kvete od května do září. Heřmánek roste po celém světě jako plevel nebo jako pěstovaná léčivka. Sbírají se květy a suší se ve stínu za dobrého větrání nebo v sušičce do 35 st.

Užívání

Heřmánek se využívá vnitřně i zevně. Je součástí velkého množství čajových směsí pro dospělé i děti nebo se pije samostatně. Užívá se při žaludečních a střevních potížích, zklidňuje křeče, čistí organismus, léčí zánětlivá onemocnění v těle, pomáhá při bolestivé menstruaci. Zevně se jako silný nálev používá k omývání akné, mokvajících ekzémů, pro výplach dutiny ústní, ke kloktání a k omývání pokožky hlavy a vlasů. Používá se i k inhalacím při chřipkách a nachlazeních a do koupelí. Z heřmánku se vyrábí i éterický olej vhodný také při migrénách, závratích a při nervozitě a podráždění. Je velmi využíván v homeopatii, obzvláště u malých dětí. V průmyslu i farmacii se z něj vyrábí mnoho přípravků.

Kontraindikace

Velmi častá je alergie. Dětem nepodáváme dlouhodobě ani preventivně. Při častém a nadměrném užití může dojít ke zduření nosních sliznic až i ke zvracení. Éterický olej se nesmí používat v těhotenství ani při kojení.

Tip

Heřmánkový olej k hojení ran, odřenin a vyrážek: do zavařovací sklenice napěchuje až po okraj heřmánkový květ, zalijeme olivovým olejem a necháme stát na slunci 3 týdny, poté scedíme přes plátno, vymačkáme a nalijeme do skleněných lahviček (ideálně z tmavého skla) a uchováváme v temnu.