Hloh obecný Crataegus laevigata

HLOH OBECNÝ

Crataegus laevigata

Něžně kvetoucí strom se silnými a dlouhodobými účinky na nemoci srdce, který zároveň snižuje krevní tlak a udržuje čisté cévy.

Účinky

Květ popřípadě i list hlohu obsahují glykosid quercitrin, silici, saponiny, pektiny a vitamíny C a B, plod navíc obsahuje třísloviny, cukry, organická barviva a organické kyseliny. Nejvýznamnějším léčivým účinkem hlohu je působení na nebezpečné a časté srdeční choroby. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, odstraňuje arytmii, působí proti skleróze, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce, zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost, působí při angíně pektoris. Hloh léčí i doprovodné nemoci srdce jako je vysoký krevní tlak, který snižuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách, čímž zlepšuje krevní oběh a působí preventivně proti infarktu.

Popis

Trnitý keř nebo strom rostoucí na suchých kamenitých stráních. Může vytvářet těžko propustné souvislé porosty. hlohKoruny stromů mohou dosahovat výšky až 7 metrů. Trny na větvích jsou dlouhé až 2,5 cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčitého tvaru s laloky směřujícími dopředu. Bohatá vrcholičnatá květenství tvoří bílé květy s pěti korunními lístky a dvěma bliznami. Kvete od května do června. Plody jsou červené malvičky se dvěma semeny uvnitř, které dozrávají v září a říjnu. Sbírá se květenství, květenství s listy a plod. Květy v době těsně před plným rozkvětem a plody v říjnu až když jdou sami lehce od stopečky. Květy se suší při teplotě do 35 st., plody při teplotě do 70 st.

Užívání

Hloh se používá dlouhodobě, denně bez přerušení, protože působí pomalu a jeho stabilní léčivý účinek se projeví až po několika týdnech či měsících. Užívá se vnitřně ve formě čaje nebo tinktury na nemoci srdce, vysoký krevní tlak, ale i jako tišící prostředek při nespavosti, celkové únavě, nedostatku energie, pocitech strachu a nervozity. Zevně se využívá hloh ve formě tinktury na masáže bolavých míst při zánětu svalů, revmatismu a jiných bolestech. Hloh je součástí výrobků dostupných v lékárnách vyráběných farmaceutickým průmyslem.

Kontraindikace

Hloh se nesmí používat s jinými léky na srdce, hlavně těmi syntetickými. Kulturně pěstovaný hloh v parcích, s růžovými květy, nemá žádné léčivé účinky.

Tip

Hlohová tinktura: čerstvé květy i s listy nakrájíme na drobno, nasypeme zlehka do uzavíratelné sklenice a zalijeme čistým lihem nebo kvalitní vodkou, tak aby byla směs celá potopená. Necháme 2 týdny louhovat na tmavém místě. Občas dobře protřepeme. Poté scedíme a přelijeme do lahviček z tmavého skla. Užíváme 3x denně 20-25 kapek do 100ml vody. Používáme dlouhodobě a nepřekračujeme dávkování.