Jahodník obecný

JAHODNÍK OBECNÝ

Fragaria vesca

Lahodná nenápadná rostlina rostoucí na okrajích cest, luk, na slunných stráních a v lesích je zdravotně preventivní bylinou. Také má léčební užití. Mimo jiné čistí krev, snižuje krevní tlak a zklidňuje nervy. Plody jahodníku jsou afrodiziakum.

Účinky

Jahodníkový list obsahuje flavonoidy, kvercetin, třísloviny, silici, draslík a vitamín C. Díky účinným látkám působí svíravě, protizánětlivě, močopudně a žlučopudně. Používají se při infekčních průjmech, při čištění organismu, při snižování krevního tlaku a při snížené či pomalejší činnosti jater. Plody obsahují cukry, pektiny, vitamín C a provitamín A, železo, vápník, draslík fosfor, kobalt, mangan, jó, kyselinu listovou, aromatické látky a další. Využívají se při léčbě revmatismu a chudokrevnosti.

Popis

Hojně rostoucí vytrvalá bylinka, která vytváří šikmo rostoucí oddenek se svazčitými a hustými kořeny. Z něho vyrůstá listová růžice s trojčetnými krátce řapíkatými listy. Listy jsou ostře pilovité na rubu plstnaté. Kvete bíle chudým vrcholičnatým květenstvím v květnu a červnu. Plodem jsou hnědé nažky umístěné na červených jahodách. Sbírají se listy v době počátku kvetení až do června a plody od června do září.

Užívání

Jahodníkové listy se užívají vnitřně ve formě čaje/nálevu při žaludečních a střevních katarech, při zánětu močových cest, při chorobách ledvin a ledvinových kamenech. Také je vhodný při chřipkových onemocněních, nechutenství a vyšším krevním tlaku. Pije se i preventivně nebo jako denní čaj namísto čaje černého a ovocného. Zevně slouží ke koupelím, protože stahuje póry a čistí pleť a také se užívá jako kloktadlo proti zápachu z úst. Jahody se konzumují čerstvé, mražené nebo sušené. Neslazené jahody pomáhají při cukrovce, překyselení žaludku, anemii, revmatismu, čištění krve, proti kamenům v ledvinách, močovém měchýři a žlučníku. Slazené uklidňují nervy, posilují srdce a zvyšují nedostatek vitamínu C.

Kontraindikace

U citlivých osob může dojít k alergické kožní reakci a k bolestem hlavy z konzumace čerstvých jahod. Je tedy lépe pouze pít čaj z listů. Domácí jahodník zahradní neobsahuje v listech žádné léčivé látky.

Tip

Koupel na čištění pleti/ kloktadlo k odstranění zápachu z úst: 50g listů se přelijeme 250ml vroucí vody a necháme 30 minut louhovat, poté scedíme a užíváme k omývání ran, akné anebo ke kloktání.