Jalovec obecný Juniperus communis

JALOVEC OBECNÝ

Juniperus communis

Jalovec obecný je znám již od středověku. V době epidemií neonemocněli pouze ti lidé, kteří během dne žvýkali bobule jalovce. V lékopis staršího vydání je ještě dnes možné najít recepturu na jalovcová povidla vyráběná již středověkými arabskými léčiteli a lékaři.

Účinky

Mezi nejdůležitější obsahové látky jalovce patří silice, cukry, třísloviny, pryskyřice, hořčiny a vitamín C. Jalovec má velmi silný desinfekční účinek, protizánětlivý a protivirový účinek a snižuje hladinu krevního cukru.

Popis

Jde o jehličnatý, stále zelený strom se štíhlou nebo kuželovitou korunou dorůstající do výšky až 15 metrů. Může jít i o rozložitý keř dosahující 2 metrů výšky. Jehlice vyrůstají v přeslenech po třech a jsou špičaté a tuhé. Květy má prašníkové uspořádané v jehnědy a pestíkové v úžlabí jehlic jako zelené pupeny, rozkvétající v dubnu a květnu. Plodem je modročerná bobule se semeny dozrávající minimálně jednou za 2 roky. K léčebným účelům se sbírá v září a říjnu plod.

Užívání

Bobule jalovce můžeme užívat vnitřně buď samostatně na pročištění organismu, ve formě čaje/ nálevu při nemocech močových cest, při kloubním revmatismu, kdy zlepšuje látkovou výměnu v kloubech, nebo v čajových směsích při onemocnění dýchacího, močového systému nebo na odvodnění organismu při srdečních slabostech. Zevně lze z bobulí udělat koupel na revmatické potíže a bolavé svaly. Z jalovce se vyrábí i éterický olej vhodný pro posílení ledvin a močového systému, užívá se při revmatismu, artritidě, bolestech kloubů a svalů, otocích, studených končetinách, únavě a očišťuje od negativních myšlenek. Jalovcové bobule se používají do průmyslově vyráběných lihových tinktur, masážních mastí a gelů a na výrobu Borovičky.

Kontraindikace

Nesmí se užívat u pacientů s onemocněním ledvin. V těhotenství a při kojení se nesmí užívat. Nesmí se užívat vnitřně dlouhodobě a nesmí se překračovat doporučené dávkování. U citlivějších osob může dojít i k podráždění kůže kvůli obsahu silic.

Tip

Jalovcová koupel: 8 hrstí plodů a mladých výhonků uvaříme ve dvou litrech vody asi 15 minut, poté přecedíme a vlijeme do vany s teplou vodou. Koupeme celé tělo 15 až 20 minut dvakrát týdně.