Jaterník trojlaločný Hepatica nobilis

JATERNÍK TROJLALOČNÝ

Hepatica nobilis

V bylinkářské praxi nenahraditelná bylinka na nemoci jater. Dostupná pouze v lese, kde tvoří první barevné modrofialkové porosty na počátku jara a zahajuje bylinkářskou sezonu.

Účinky

Jaterník obsahuje alkaloidy, glykosid, flavonoidy, třísloviny, sacharózu, enzymy emulsin a invertin. Užívá se na nemoci jater a žlučníku. Má močopudný, svíravý a hořký účinek. Hojí rány a zastavuje krvácení.

Popis

Trvalka s plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají přízemní dlouze řapíkaté hluboce vykrojené listy tvarem připomínající játra. Listy jsou tmavozelené, na spodní straně světlejší a plstnaté. Staré listy jsou hladké a přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu. Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech dosahujících výšky 5 až 25 cm. Na jedné rostlině je až devět květů modré až modrofialové barvy s 5 až 10 okvětními lístky. Kvete v březnu až dubnu. Sbírá se mladý list až po odkvětu rostliny nebo kvetoucí nať.

Užívání

Vnitřně se užívá samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinkami, což je mnohem výhodnější. Užívá se při zánětu, tvrdnutí, zvětšení, rozpadu, slabé funkci a ostatních nemocech jater. Také zastavuje tvorbu kamenů a písku ve žlučníku i žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, podporuje čištění krve z moči, působí močopudně a pomáhá i při některých nemocech močového měchýře.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Čerstvé listy jaterníku na zastavení krvácení a rány: Listy trochu pomačkejte nebo lehce naklepejte a přiložte na ránu.