Jaterník trojlaločný Hepatica nobilis

JATERNÍK TROJLALOČNÝ

Hepatica nobilis

V bylinkářské praxi nenahraditelná bylinka na nemoci jater. Dostupná pouze v lese, kde tvoří první barevné modrofialkové porosty na počátku jara a zahajuje bylinkářskou sezonu.

Účinky

Jaterník obsahuje alkaloidy, glykosid, flavonoidy, třísloviny, sacharózu, enzymy emulsin a invertin. Užívá se na nemoci jater a žlučníku. Má močopudný, svíravý a hořký účinek. Hojí rány a zastavuje krvácení.

Popis

Trvalka s plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají přízemní dlouze řapíkaté hluboce vykrojené listy tvarem připomínající játra. Listy jsou tmavozelené, na spodní straně světlejší a plstnaté. Staré listy jsou hladké a přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu. Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech dosahujících výšky 5 až 25 cm. Na jedné rostlině je až devět květů modré až modrofialové barvy s 5 až 10 okvětními lístky. Kvete v březnu až dubnu. Sbírá se mladý list až po odkvětu rostliny nebo kvetoucí nať.

Užívání

Vnitřně se užívá samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinkami, což je mnohem výhodnější. Užívá se při zánětu, tvrdnutí, zvětšení, rozpadu, slabé funkci a ostatních nemocech jater. Také zastavuje tvorbu kamenů a písku ve žlučníku i žlučových cestách, léčí podrážděný žlučník a slezinu, podporuje čištění krve z moči, působí močopudně a pomáhá i při některých nemocech močového měchýře.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Čerstvé listy jaterníku na zastavení krvácení a rány: Listy trochu pomačkejte nebo lehce naklepejte a přiložte na ránu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení