Jeřáb černý (Aronie)

Jeřáb černý (Aronia melanocarpa), známý také jako temnoplodec černoplodý nebo aronie, je rostlina původem ze Severní Ameriky, která je ceněna pro své silné zdraví povzbuzující účinky. Plody jeřábu jsou bohaté na antioxidanty, zejména antokyany, které přispívají k jejich intenzivně tmavé barvě a zdravotním účinkům. V poslední době se stále více objevuje vědecký zájem o její potenciál v oblasti prevence a léčby různých chronických onemocnění.

Antioxidant

Jeřáb černý je vysoce ceněná pro svůj obrovský obsah antokyánů a dalších polyfenolů, které působí jako silné antioxidanty. Tyto látky efektivně neutralizují volné radikály v těle, což může významně přispět k prevenci oxidativního stresu a s tím spojeného poškození buněk, DNA a proteinů. 

Posílení imunity

Aronie je bohatým zdrojem vitamínu C, který je klíčový pro posílení imunitního systému, neboť podporuje funkci bílých krvinek a zvyšuje obranyschopnost těla proti infekčním agens. Vitamín C také podporuje produkci kolagenu, což je důležité pro udržení zdraví kůže a sliznic, což jsou bariéry proti vnějším patogenům. Díky vysokému obsahu tohoto vitamínu a dalších antioxidantů, aronie efektivně podporuje imunitní odpověď a zvyšuje odolnost organismu vůči běžným nemocem.

Údržba cévního a srdečního zdraví

Studie ukazují, že jeřáb černý má pozitivní vliv na cévní a srdeční zdraví díky své schopnosti snižovat krevní tlak, zlepšovat lipidový profil a zvyšovat celkovou pružnost cév. Tento efekt je přičítán hlavně antioxidační aktivitě antokyaninů, které jeřáb obsahuje, a které mohou zastavovat oxidaci LDL cholesterolu.

Protizánětlivé a hladinu cukru v krvi regulující účinky

Jeřáb černý ve vědeckých studiích prokázal významné protizánětlivé účinky a také schopnost pomáhat regulovat hladinu glukózy v krvi.

Jak užívat jeřáb černý

Jeřáb černý se konzumuje v mnoha formách, včetně čerstvých plodů, šťáv, extraktů a doplňků stravy. Je populární jako součást zdravých smoothies, džemů a různých kulinářských přípravků. Vzhledem k jeho vysokému obsahu polyfenolů se doporučuje zařazovat jeřáb černý do stravy jako prevenci proti oxidačnímu stresu a zánětu.

Čerstvé plody: Jeřáb černý můžete konzumovat za čerstva.

Šťáva: Plody umyjte, odšťavněte v odšťavňovači nebo rozmixujte a přeceďte přes jemné síto. Šťávu užívejte denně v dávce 100–200 ml, samotnou nebo zředěnou vodou pro podporu celkového zdraví a posílení imunitního systému.

Smoothie: Do mixéru dáte 1 šálek omytých plodů jeřábu, 1 banán, 1/2 šálku řeckého jogurtu nebo kokosového mléka pro krémovost, trochu medu nebo javorového sirupu pro sladkost (podle chuti) a led, vše rozmixujte do hladka a ihned pijte.

Džem (bez cukru): Abyste nerušili cukrovku regulující účinky jeřábu, můžete si z něj vyrobit džem bez cukru s náhradním sladidlem na bázi pektinu. 1 kg omytých plodů jeřábu povařte s malým množstvím vody, dokud nezměknou, poté plody rozmixujte do hladka, přidejte želírovací prostředek na bázi pektinu dle návodu na balení a vařte směs dalších 5 minut. Hotový džem okamžitě nalijte do předem sterilizovaných sklenic, uzavřete a nechte vychladnout.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnost

Jeřáb černý je obecně považován za bezpečný, avšak může interagovat s některými léky, zejména s léky proti srážlivosti krve, kvůli svým antioxidačním vlastnostem. Před začátkem užívání vždy konzultujte s lékařem.

Závěr

Jeřáb černý, s jeho silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky, je významným přírůstkem do arzenálu přírodních látek podporujících naše zdraví. Vědecké studie nadále objevují nová využití této superpotraviny, jejíž pravidelná konzumace nám může dodat ochranu proti řadě chronických onemocnění. Přesto je důležité mít na paměti možné interakce a vedlejší účinky, které mohou vyplývat z jeho užívání.

Zdroje

Jurendić, T., & Ščetar, M. (2021). Aronia melanocarpa products and by-products for health and nutrition: A review. Antioxidants10(7), 1052.

Zhang, Y., Zhao, Y., Liu, X., Chen, X., Ding, C., Dong, L., ... & Xiao, F. (2021). Chokeberry (Aronia melanocarpa) as a new functional food relationship with health: An overview. Journal of Future Foods1(2), 168-178.

Banjari, I., Misir, A., Šavikin, K., Jokić, S., Molnar, M., De Zoysa, H. K. S., & Waisundara, V. Y. (2017). Antidiabetic effects of Aronia melanocarpa and its other therapeutic properties. Frontiers in Nutrition4, 53.