Jeřáb ptačí

Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) je strom, který se vyskytuje především v mírném podnebném pásu severní polokoule. Díky svému bohatému obsahu bioaktivních látek je hojně využíván v přírodních doplňcích výživy. Plody jsou známé svým vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů, což činí jeřáb ptačí významným pomocníkem v přírodní podpoře zdraví.

Léčivé složky a účinky

Jeřáb ptačí je bohatý na fenolické sloučeniny, flavonoidy, antokyany a vitamíny C a E, které jsou zásadní pro jeho antioxidační vlastnosti. Plody obsahují také kyselinu sorbovou, která má konzervační účinky a pomáhá tělu zbavovat se škodlivých mikroorganismů.

Osvěžení těla

Plody jeřábu ptačího jsou bohaté na antioxidanty, včetně vitamínu C a fenolických sloučenin, které mohou pomáhat detoxikovat tělo a osvěžit organismus. Antioxidanty efektivně neutralizují volné radikály a mohou přispět k obnově a revitalizaci buněk, což se projevuje lepším celkovým pocitem svěžesti. Kromě toho, vysoký obsah vitamínu C podporuje správnou funkci metabolismu, který je nezbytný pro udržení energie a vitality těla.

Imunita

Flavonoidy a vitamín C obsažené v jeřábu ptačím jsou známé svou schopností podporovat imunitní systém. Tyto látky stimulují produkci bílých krvinek a zvyšují obranyschopnost těla proti infekcím a vnějším patogenům. Dále, antioxidační vlastnosti plodů pomáhají chránit imunitní buňky před oxidativním stresem, což je klíčové pro udržení silného a funkčního imunitního systému.

Stres a námaha

Flavonoidy a fenolické kyseliny obsažené v jeřábu ptačím mají potenciál působit uklidňujícím efektem na nervový systém. Tyto antioxidanty mohou působit na neurotransmitery a redukovat úrovně stresových hormonů, což přispívá k lepšímu psychickému stavu. Navíc, jeřáb může povzbudit tělo v případě únavy a vyčerpání díky svému obsahu vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro obnovu energie a vitality.

Jak užívat jeřáb ptačí

Jeřáb ptačí se tradičně využívá ve formě čajů, džemů, želé, sirupů a různých alkoholických i nealkoholických nápojů. Mladé listy a pupeny mohou být použity v salátech nebo jako přísada do smoothies pro zvýšení jejich nutriční hodnoty.

Čaj: Sušené plody nebo listy (přibližně 1–2 lžičky) zalijete 250 ml vroucí vody a necháte louhovat 10 až 15 minut, poté scedíte a podle chuti můžete osladit medem.

Džem (bez cukru): 1 kg očištěných plodů jeřábu povaříte s malým množstvím vody, dokud nezměknou a nezačnou se rozpadat. Poté plody rozmixujte do hladka, vraťte na mírný oheň, přidejte na každý kilogram plodů jednu lžičku mletého chia semínka pro zahuštění a vařte ještě několik minut, než směs zhoustne; hotový džem pak uložte do sterilizovaných sklenic.

Sirup (bez cukru): 1 kg omytých plodů jeřábu povaříte s 1 litrem vody po dobu 30 minut, aby plody pustily šťávu a aroma. Poté směs sceďte přes jemné síto nebo plátýnko, přidejte k výsledné šťávě přírodní sladidlo jako je stévie nebo erytritol podle chuti a zahřejte, dokud se sladidlo úplně nerozpustí, a pak roztok uložte do čistých sklenic a uchovávejte v chladu.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnost

Ačkoliv jsou plody jeřábu ptačího považovány za bezpečné, mohou některé nezralé nebo syrové plody obsahovat mírné toxiny, které mohou vyvolat nežádoucí reakce, jako je nevolnost nebo zažívací potíže. Je doporučeno plody před konzumací tepelně upravit.

Závěr

Jeřáb ptačí nabízí řadu zdravotních přínosů díky svému bohatému obsahu bioaktivních látek. Využití jeho plodů v kulinářství a medicíně je rozšířené a přínosné, avšak je třeba dbát na správnou přípravu plodů pro maximální využití jejich zdraví podpůrných účinků. Vědecké studie nadále zkoumají a rozšiřují naše porozumění tomu, jak tyto plody mohou přispět k lepšímu zdraví a kvalitě života.

Zdroje

Rutkowska, M., Kolodziejczyk-Czepas, J., Owczarek, A., Zakrzewska, A., Magiera, A., & Olszewska, M. A. (2021). Novel insight into biological activity and phytochemical composition of Sorbus aucuparia L. fruits: Fractionated extracts as inhibitors of protein glycation and oxidative/nitrative damage of human plasma components. Food Research International147, 110526.

Bobinaitė, R., Grootaert, C., Van Camp, J., Šarkinas, A., Liaudanskas, M., Žvikas, V., ... & Venskutonis, P. R. (2020). Chemical composition, antioxidant, antimicrobial and antiproliferative activities of the extracts isolated from the pomace of rowanberry (Sorbus aucuparia L.). Food research international136, 109310.

Liepiņa, I., Nikolajeva, V., & Jākobsone, I. (2013). Antimicrobial activity of extracts from fruits of Aronia melanocarpa and Sorbus aucuparia. Environmental and experimental biology11(4), 195-199.