Jestřabina lékařská Galega officinalis

JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ

Galega officinalis

Ve středověkém Německu jestřabinu pěstovali pro léčbu moru a horečky. Dnes se používá pro své dva nezanedbatelné léčivé účinky, které se ovšem liší tak významně až je to zarážející.

Účinky

Jestřabina obsahuje glykosidy, aminokyseliny, sacharidy, saponiny, třísloviny a hořčiny. Na prvním místě je její účinek při snižování hladinu krevního cukru v krvi a za druhé patří mezi jednu z mála bylin podporující laktaci. Dále působí mírně projímavě a močopudně.

Popis

Vytrvalá rostlina dosahující 40 až 100cm. Má silný oddenek s dřevnatými kořeny, ze kterého vyrůstají přímé, početné, nevětvené lodyhy. Spodní listy s řapíky jsou celistvé, vrchní jsou lichospeřené složené s 5 – 9 párů lístků. V úžlabí listů vyrůstají hroznovitá květenství s 15 – 35 zvonkovitými květy bílé, bíložluté až namodralé barvy. Kvete v červenci a v srpnu. Sbírá se celá rozkvetlá nať.

Užívání

Ideálním užití je buď samostatně v podobě čaje při snížené laktaci, nebo ve směsi bylin podobných vlastností při cukrovce 2. typu. Dále ji lze vnitřně popíjet pro její močopudný účinek společně např. se zlatobýlem, přesličkou, břízou a podobně účinnými bylinkami při nemocech močových cest, močového písku a otocích nohou. Lze ji přidávat do mastí na ekzémy a špatně se hojící rány.

Kontraindikace

Vyšší dávky mohou vyvolat lehkou otravu.

Tip

Čaj pro zvýšení laktace: 1 až 2 čajové lžičky sušené nati jestřabiny přelijeme 250ml vody a necháme 15 min louhovat a poté scedíme. Pijeme 2x až 3x denně.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení