Jetel Trifolium

JETEL

Trifolium

Jetel luční, jetel plazivý a jetel rolní. Všechny jetel a přesto je každý jiný. Mají i různé léčivé účinky. Všechny druhy mají jeden společný účinek desinfekční.

Účinky

Jetel luční (Trifolium pratense) obsahuje významnou látku fytoestrogenol nacházející se v přírodě velmi zřídka. Proto je nejvíce užívám při potížích spojených s menopauzou jako je nespavost, pocení, nevolnost apod. Dále obsahuje třísloviny, silice a gykosidy. Má také stahující, desinfekční a detoxikační účinky.

Jetel rolní (Trifolium arvense) ovlivňuje slinivku břišní, zastavuje průjmy a zvracení, má silné desinfekční účinky.

Jetel plazivý (Trifolium repens) obsahuje glykosid tricholin, dále třísloviny, kyselinu oxalovou, kumarinovou a salicylovou, flavonoidy a pryskyřice. Užívá se při ženských onemocnění a při revmatismu.

Popis

Jetele jsou jednoleté až vytrvalé rostliny. Některé jsou přímé (Jetel rolní a Jetel luční) a jiné plazivé. Mají trojčetné lístky, výjimečně i vícečetné.  Květy jsou bílé, žluté, růžové, červené nebo purpurové, přisedlé nebo krátce stopkaté, uspořádané v úžlabních nebo vrcholových hlávkách, krátkých hroznech, okolících nebo výjimečně jednotlivé. Jetele kvetou přes celé léto. Sbírají se květy.

Užívání

V domácím léčitelství se užívá vnitřně ve formě čaje/nálevu při menopauze či problémy s kojením, v čajových směsích na bronchitidy, žaludeční potíže nebo zevně jako odvar ke koupelím, k omývání ran, pokožky při ekzémech, akné a jako kloktadlo. Také z něj jde udělat masti na opruzeniny a k léčbě pokožky. Průmyslově se vyrábí z jetele lučního čajové směsi, kapsle či tablety na potíže s pojené s menopauzou.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Recept na čaj / nálev z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme asi 5 až 10 minut louhovat, přecedíme a teplý popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.