Jetel Trifolium

JETEL

Trifolium

Jetel luční, jetel plazivý a jetel rolní. Všechny jetel a přesto je každý jiný. Mají i různé léčivé účinky. Všechny druhy mají jeden společný účinek desinfekční.

Účinky

Jetel luční (Trifolium pratense) obsahuje významnou látku fytoestrogenol nacházející se v přírodě velmi zřídka. Proto je nejvíce užívám při potížích spojených s menopauzou jako je nespavost, pocení, nevolnost apod. Dále obsahuje třísloviny, silice a gykosidy. Má také stahující, desinfekční a detoxikační účinky.

Jetel rolní (Trifolium arvense) ovlivňuje slinivku břišní, zastavuje průjmy a zvracení, má silné desinfekční účinky.

Jetel plazivý (Trifolium repens) obsahuje glykosid tricholin, dále třísloviny, kyselinu oxalovou, kumarinovou a salicylovou, flavonoidy a pryskyřice. Užívá se při ženských onemocnění a při revmatismu.

Popis

Jetele jsou jednoleté až vytrvalé rostliny. Některé jsou přímé (Jetel rolní a Jetel luční) a jiné plazivé. Mají trojčetné lístky, výjimečně i vícečetné.  Květy jsou bílé, žluté, růžové, červené nebo purpurové, přisedlé nebo krátce stopkaté, uspořádané v úžlabních nebo vrcholových hlávkách, krátkých hroznech, okolících nebo výjimečně jednotlivé. Jetele kvetou přes celé léto. Sbírají se květy.

Užívání

V domácím léčitelství se užívá vnitřně ve formě čaje/nálevu při menopauze či problémy s kojením, v čajových směsích na bronchitidy, žaludeční potíže nebo zevně jako odvar ke koupelím, k omývání ran, pokožky při ekzémech, akné a jako kloktadlo. Také z něj jde udělat masti na opruzeniny a k léčbě pokožky. Průmyslově se vyrábí z jetele lučního čajové směsi, kapsle či tablety na potíže s pojené s menopauzou.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Recept na čaj / nálev z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme asi 5 až 10 minut louhovat, přecedíme a teplý popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení