Řepík lékařský

repik

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Můžete si jej u nás zakoupit a zasadit si ho na vaší zahrádce. Má dlouhou historii tradičního používání pro různé léčebné účely. Podívejme se na některé potenciální zdravotní účinky a způsoby jeho použití.

Zdravotní účinky

Stahující vlastnosti

Řepík lékařský je známý tím, že stahuje tkáně. Díky tomu je tradičně užitečná při stavech s nadměrným množstvím hlenu nebo zánětu.

Působí protizánětlivě

Je tradičně používán pro své potenciální protizánětlivé účinky.

Podpora trávení

Řepík lékařský se používá pro své účinky na trávení. Pomáhá zmírnit zažívací potíže a mírné žaludeční a střevní potíže.

Hojení ran

Tradičně se řepík používá lokálně k podpoře hojení ran a kožních onemocnění. Použití:

Jak řepík užívat?

Bylinný čaj

Jedním z běžných způsobů použití řepíku je příprava bylinného čaje. Toho lze dosáhnout vyluhováním sušených listů a květů řepíku v horké vodě.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj na detoxikaci jater s řepíkem

detox jater

Tinktury

Z řepíku lze připravit tinkturu, a to tak, že se rostlina namočí do alkoholu nebo jiného rozpouštědla. Tinktury jsou koncentrované výtažky, které lze přidat do vody nebo jiné tekutiny a konzumovat.

Lokální použití

Při kožních problémech nebo hojení ran lze řepík použít lokálně. Může se jednat o obklad nebo aplikaci zředěného výtažku z řepíku na postižené místo.

Kapsle a tablety

K dispozici mohou být také komerční přípravky ve formě kapslí nebo tablet obsahujících výtažky z řepíku.

Závěr

Stejně jako u jiných bylinných přípravků je důležité dbát zvýšené opatrnosti a před použitím řepíku lékařského se poradit s odborníkem, zejména v případě těhotenství, kojení nebo zdravotních potíží. Ačkoli má řepík lékařský historii tradičního užívání, individuální reakce na jeho účinky se mohou lišit.