Měsíček lékařský

mesicek

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je kvetoucí bylina známá svými jasně oranžovými nebo žlutými květy. Je ceněna pro své okrasné i léčivé vlastnosti. Jak může pomoci našemu zdraví? A jak ji můžeme užívat?

Protizánětlivé účinky

Měsíček lékařský je známý pro své protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit zánět a zklidnit podrážděnou pokožku.

Hojení ran

Měsíček se často používá lokálně pro svůj potenciál podporovat hojení ran a regeneraci pokožky.

Antioxidant

Měsíček obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci neutralizovat volné radikály (nestabilní a vysoce reaktivní molekuly, které mohou rychle reagovat s jinými sloučeninami ve snaze získat stabilitu). Ty jsou pro tělo nebezpečné, protože mohou poškozovat buňky, DNA a další molekuly v těle, což může vést k řadě chronických onemocnění včetně rakoviny, srdečních chorob a neurodegenerativních stavů. Antioxidanty obsažené v měsíčku nás však před nimi mohou chránit.

Jak měsíček užívat?

Lokální masti a krémy

Měsíček se běžně používá ve formě mastí, krémů nebo mastí k lokální aplikaci na rány, řezné rány a podráždění kůže.

Nálevy a čaje

Z usušených květů měsíčku lékařského lze připravit nálevy nebo čaje, které mohou mít mírné uklidňující a trávicí účinky.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj na detoxikaci jater s měsíčkem

detox jater

Přípravky pro péči o pleť

Výtažky z měsíčku lékařského se často přidávají do různých přípravků péče o pleť, jako jsou pleťová mléka, mýdla a šampony, protože mohou mít zklidňující účinky na pokožku.

Kulinářské využití

Někteří lidé přidávají okvětní lístky měsíčku do salátů nebo je používají jako ozdobu díky jejich zářivé barvě.

Závěr

Je důležité si uvědomit, že individuální reakce na měsíček se mohou lišit a je možná alergická reakce. Těhotné nebo kojící osoby a osoby s alergií na rostliny z čeledi Asteraceae (např. ambrózie, měsíček a sedmikrásky) by měly být opatrné. Stejně jako u jiných bylinných přípravků je vhodné se před použitím poradit s odborníkem, zejména pokud máte specifické zdravotní problémy nebo potíže.

Zdroje

Givol, O., Kornhaber, R., Visentin, D., Cleary, M., Haik, J., & Harats, M. (2019). A systematic review of Calendula officinalis extract for wound healing. Wound repair and regeneration27(5), 548-561.

Jan, N., & John, R. (2017). Calendula officinalis-an important medicinal plant with potential biological properties.

Moghaddasi Mohammad, S., & Kashani, H. H. (2012). Pot marigold (Calendula officinalis) medicinal usage and cultivation. Scientific Research and essays7(14), 1468-1472.